سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١ - 
1 2
 
صفحه اصلي > اخبار معاونت 
منو اصلی
 


  چاپ        ارسال به دوست

استخراج و اعلام مواد قانونی مرتبط با داروخانه ها در خصوص قانون «حمایت از تعالی سلامت و جوانی جمعیت»

مواد قانونی مرتبط با داروخانه ها از مجموعه مواد قانونی قانون «حمایت از تعالی سلامت و جوانی جمعیت»، توسط معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استخراج و به تمام داروخانه های تحت پوشش این دانشگاه اطلاع رسانی گردید.

 

رئیس محترم مرکز جراحی محدود ...

مؤسس محترم داروخانه ...

با سلام؛

       احتراماً، عطف به نامه شماره 1764/100 مورخ 25/12/1400 وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تبیین وظایف وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص "قانون حمایت از تعالی سلامت و جوانی جمعیت"، مواد قانونی ذیل، جهت اطلاع رسانی و رعایت مفاد مربوطه به حضورتان ارسال می گردد:

  • تبصره ماده 51:هرگونه ارائه داروهای جلوگیری از بارداری در داروخانه های سراسر کشور و شبکه بهداشت و کارگذاشتن اقلام پیشگیری، باید با تجویز پزشک باشد.
  • تبصره۴ ماده 56:چنانچه پزشک یا ماما یا دارو فروش، خارج از مراحل این ماده وسایل سقط جنین را فراهم سازند یا مباشرت به سقط جنین نمایند علاوه بر مجازات مقرر در ماده (۶۲۴) قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات و مجازات‏های بازدارنده)، پروانه فعالیت ایشان ابطال می‏شود. تحقق این جرم نیازمند تکرار نیست.
  • ماده۵۸: توزیع داروهای رایج در سقط جنین فقط برای عرضه مراکز درمانی بیمارستانی دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در داروخانه های آنها مجاز است. هرگونه خرید، فروش و پخش داروهای مذکور، خارج از سامانه ردیابی و رهگیری فرآورده‏های دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نگهداری و حمل این داروها بدون نسخه پزشک جرم است و مشمول مجازات های تعزیری درجه سه تا شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392می‏شود.
  • ماده ۶۱ـارتکاب گسترده جنایت علیه تمامیت جسمانی جنین به قصد نتیجه یا علم به تحقق آن، به گونه ای که موجب ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی جنین‏ها یا مادران در حد وسیع گردد، مشمول حکم ماده (۲۸۶) قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392می‏گردد.
  • تبصره 2 ماده 61:هر کس به هر عنوان به طور گسترده دارو، مواد و وسائل سقط غیرقانونی جنین را فراهم و یا معاونت و مباشرت به سقط غیرقانونی جنین به طور وسیع نماید و یا در چرخه تجارت سقط جنین فعال و یا موثر باشد، در صورتی که مشمول حکم این ماده نباشد، علاوه بر مجازات تعزیری درجه دو، به پرداخت جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر عوائد حاصل از ارتکاب جرم محکوم می گردد.

 

                                                                                                                                                            دکتر جمشید سلام زاده

                                                                                                                         معاون غذا و دارو

 

 

 


٠٨:٢١ - چهارشنبه ١٨ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٧٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٦٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خيابان وليعصر- روبرو پارك ساعي-خيابان آبشار-پلاك47-معاونت غذا و دارو
کدپستی : 1434743397
تلفن : 84248 - 021
پست الکترونیک : fdo@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.